Kaligrafia copperplate

Pismo copperplate może zostać przetłumaczone jako kursywa angielska; pismo to występuje również pod nazwami English Round Letter, pismo rondowe, pismo angielskie, rondówka, kursywa angielska. Kursywa angielska powstała na przełomie XVII i XVIII wieku w odpowiedzi na potrzebę kupców, którzy musieli pisać szybko, zaś piękne pismo było drugą potrzebą. Dukt italiki nie przyspieszał ich pracy, dlatego powstało pismo, w którym literki mogły się łączyć jedna z drugą, przez co wyraz można było napisać nawet bez jednego oderwania ręki. Pismo stworzone w Holandii osiągnęło idealną postać w Wielkiej Brytanii. Swój kształt osiągnęło na miedzianej płytce (a copper plate), na której grawerowano litery.
Jeden semestr przynosi wymierne korzyści i daje solidne podstawy do dalszych samodzielnych ćwiczeń, chociaż nauka kursywy angielskiej jest rozpisana na cztery etapy. Pierwszy semestr to opanowanie zdolności posługiwania się elastyczną stalówką i pisanie małych i weilkich liter, pisanie wyrazów i zdań. Drugi semestr to poznanie bogactwa wielkich liter i ich możliwości zdobniczych, pisanie zdań i krótkich tekstów. Drugi poziom nauki copperplate'a to redakcja tekstów, swobodne pisanie wieloma odmianami tego kroju oraz ozdabianie treści floraturami typowymi dla tego pisma.

 

Kaligrafia gotyku

Gotyk to potoczne określenie na kanciaste litery z czasów dojrzałego i późnego średniowiecza. Po angielsku nazywają się też Blackletter, co wraz z nazwą o łacińskiej proweniencji tekstura odnosi się do niesamowitej regularności czarnych i białych kresek, niczym wkłókna w tkaninie (textus). Przez 15 spotkań jednego semestru będziemy poznawali textus quadratus i textus quadratus prescisus vel sine pedibus, niemiecki gotyk frakturę, rotundę, szwabachę, pismo kancelaryjne, formy kursywne, angielskie pismo sekretarskie, słynną francuską bastardę, a zwieńczeniem będzie gotycka praca.

 

 

Kaligrafia wczesnośredniowieczna

Kaligrafia wczesnośredniowieczna to krótki okres czasu, ale burzliwy i przełomowy. Na tych zajęciach poznamy kapitałę kwadratową, rustykę, uncjałę i jej odmiany oraz minuskułę karolińską wraz ze stylem Foundational, stworzonym przez angielskiego nauczyciela kaligrafii Edwarda Johnstona. Nauczymy się przycinać gęsie pióra, na niektórych zajęciach będzie się pisać tylko piórami. Zakończeniem zajęć będzie stworzenie małej pracy kaligraficznej w duchu średniowiecza. 

 

Iluminatorstwo

Iluminatorstwo to nieodłączny składnik kaligrafii średniowiecza - iluminacja oznacza oświetlanie, wyjaśnianie.  W sensie metaforycznym oświetlanie to tłumaczenie tekstu za pomocą obrazu, dosłownie może to być nakładanie płatków prawdziwego złota albo stosowanie pigmentu złota. Program kursu iluminatorskiego zakłada naukę kalkowania wzorów, malowania pigmentami, gwaszami, poznanie przepisów na spoiwa do pigmentów, wykonywanie złoceń na mat. 

 

Aktualne informacje na stronie Szkoły Kaligrafii - www.kaligrafia.edu.pl